Remediacja a rekultywacja
Remediacja i rekultywacja to dwa terminy związane z poprawą właściwości terenów zdegradowanych na skutek działań człowieka, ale ich znaczenie jest nieco inne.
Czym jest remediacja?
Remediacja jest działaniem mającym znacznie bardziej ograniczony zakres w porównaniu z rekultywacją. Dokonuje się jej bowiem w celu usunięcia lub zmniejszenia zanieczyszczenia gleby oraz wód gruntowych substancjami szkodliwymi. Działania remediacyjne mają tylko przywrócić wcześniejsze wartości użytkowe danej okolicy. Podejmowanie remediacji jest więc działaniem o ograniczonej skali i ma prowadzić tylko do stanu, w którym zanieczyszczony wcześniej przez człowieka teren nie będzie już dłużej stwarzał zagrożenia dla zdrowia ludzi oraz stanu środowiska. W gruncie rzeczy jest to więc wyłącznie poprawienie właściwości chemicznej gleby lub wód.
Czym jest rekultywacja?
Rekultywacja zaś, to działanie z przyrodniczego punktu widzenia bardziej ambitne. Definiuje się ją jako proces, który ma na celu przywrócenie zdegradowanym gruntom lub wodom powierzchniowym wartości zarówno użytkowych, jak i przyrodniczych. W miarę możliwości jej efektem powinno być przywrócenie danemu terenowi jego pierwotnych wartości biologicznych i chemicznych, które pozwolą np. na wykorzystanie go do produkcji rolnej i leśnej lub osiągnięcie istniejących wcześniej walorów rekreacyjnych. Przykładem działania rekultywacyjnego może być zalesianie lub zasypywanie terenów przemysłowych.
Rekultywacja może być przeprowadzana metodą in situ oraz ex situ. Ta pierwsza oznacza działania prowadzone na miejscu zanieczyszczenia, a rekultywacja ex-situ dokonuje się poza tym miejscem. W tym drugim przypadku zanieczyszczony grunt jest wydobywany i deponowany w miejscu, w którym dokonuje się jego oczyszczenia. Później grunt ten można wykorzystać do celów gospodarczych.
Remediacja a rekultywacja
Podsumowując, podkreślić należy, że remediacja i rekultywacja, choć są pojęciami częściowo podobnymi, to nie tożsamymi. Remediacja jest tylko rodzajem działania “defensywnego”, które ma na celu oczyszczenie skażonego terenu i zapobieżenie zagrożeniu życia i zdrowia ludzi oraz stanu środowiska naturalnego. Tymczasem rekultywacja to znacznie bardziej zaawansowane działania podejmowane na terenach zdegradowanych przez człowieka oraz istnienie zakładów przemysłowych. Jej celem jest w miarę możliwości przywrócenie pierwotnych walorów przyrodniczych zniszczonego wcześniej terenu, włącznie z umożliwieniem wykorzystywania go do produkcji rolnej.
Dziękujemy: https://promea.pl/oferta/remediacja