Wpływ diety Twojego zwierzaka na środowisko naturalne

Posted By Geograf on Sty 25, 2018 | 0 comments


Zwierzęta są nieodłączną częścią środowiska, będąc zarówno siłą napędową zmian jakie zachodzą, jak i ich bezpośrednim odbiorcą. Zaskakująca jest jednak skala wpływu zwierząt domowych na ekosystem – według najnowszych badań, w przypadku psa należącego do średniej wielkości rasy oddziałuje on na środowisko dwa razy silniej niż nawet duży samochód terenowy. A wszystko to za sprawą diety domowego zwierzaka. Dla osób śledzących monitoring środowiska i zwracających uwagę na to co jedzą i jaki to ma wpływ na ekosystem, tak samo ważne powinno być co jedzą ich zwierzaki.

Jak być odpowiedzialnym za środowisko właścicielem?
Najważniejszym dla świadomego ekologicznie właściciela powinno być zapewnienie zwierzakom domowym odpowiednich karm – dzięki temu zyskuje się pewność, że to co jedzą nie stanowi odpadków produkcyjnych, a sam proces powstawania karmy został przeprowadzony z uwzględnieniem potrzeb środowiska.
Zalety karm ekologicznych

Karmy ekologiczne są bez wątpienia zdrowsze niż tradycyjne karmy kupowane w marketach, ponieważ w ich produkcji nie używano pestycydów, antybiotyków bądź nawozów sztucznych. Dzięki temu, że nie zwierają zbędnych substancji chemicznych, nie odkładają toksyn w organizmie zwierzęcia, więc nie przyczyniają się do powstawania niebezpiecznych schorzeń. W rolnictwie ekologicznym nie ma zezwolenia na stosowanie organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO), których wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt jest niejednoznaczny, ale efekt na środowisko zdecydowanie negatywny (m.in. poprzez utratę różnorodności biologicznej – źródło: PG Kielce). Sam proces produkcji karmy ekologicznej jest prowadzony pod kątem minimalizacji zanieczyszczeń, tak by poszczególne rodzaje monitoringu środowiska nie wykazały istotnych odchyleń. W hodowlach zwierząt dba się o naturalny rytm wzrostu zwierząt, zapewniając jak najlepsze warunki bytowe oraz jak najmniej czynników stresogennych.  Kupując karmę z certyfikatem ekologicznym, właściciel zyskuje pewność, że jego pupil otrzyma produkt ściśle kontrolowany i o najwyższej jakości, jak również smaczniejszy i po prostu zdrowszy.

Stojąc przed wyborem karmy dla swojego zwierzaka, warto więc przyjrzeć się produktom ekologicznym – ich dostępność z każdym rokiem jest co raz większa, a cenowo nie odbiegają do swoich nie-ekologicznych odpowiedników.

Opracowanie z materiałów znalezionych na stronie www.pgkielce.pl/monitoring-srodowiska