CV informatyk

Jak pisać CV dla informatyka:

  • Wysyłając CV lub inne dokumenty aplikacyjne poprzez e-mail należy zapisać dokumenty w formacie PDF, dzięki temu mamy pewność, że dokument nie „rozjedzie się” po otwarciu na innym komputerze. Warto podać również rodzaj stanowiska lub nr referencyjny zgłoszenia.
  • Osoby z małym doświadczeniem, uczniowie, studenci lub absolwenci powinni zawrzeć informacje o ukończonych szkoleniach, wyjazdach naukowych, otrzymanych stypendiach czy działalności uczniowskiej.
  • Przed stworzeniem Curriculum Vitae trzeba przeanalizować ofertę pracy na jaką odpowiadamy oraz zwrócić uwagę na profil firmy. Trzeba sprawdzić jakie są wymagania zawarte w ofercie pracy.
  • CV można podzielić na trzy rodzaje: CV chronologiczne, funkcjonalne oraz hybrydowe. Spotkać się można również z dokumentem artystycznym, który jest przeznaczony wyłącznie dla takich zawodów twórczych jak: grafik, architekt czy projektant.
  • Nie można jednego szablonu CV dopasować do każdego ogłoszenia o pracę. Jest to dokument unikalny, który musi być dopasowany do konkretnej oferty pracy oraz dla konkretnej osoby.
  • CV to inaczej życiorys zawodowy, czyli opis historii zatrudnienia.
  • CV artystyczne skierowane jest dla zawodów twórczych takich jak graficy, twórcy stron www oraz inni artyści. Jest tu całkowita swoboda w doborze formy dokumentu. Najważniejsze jest jest tutaj wywarcie wrażenia na odbiorcy. Jest to dokument dla osób, które w pracy zawodowej muszą wykazać się gustem i kreatywnością.
  • CV jest inaczej życiorysem zawodowym, czyli przebiegiem historii zatrudnienia.
  • Nie można jednego szablonu Curriculum Vitae wysyłać w odpowiedz do każdego ogłoszenia o pracę. Jest to dokument indywidualny, który musi być uszyty na miarę dla danej oferty pracy i do konkretnej osoby.

Wzory dla informatyka:

CV informatyk
CV informatyk
List motywacyjny informatyk
List motywacyjny informatyk
podanie o pracę informatyk
podanie o pracę informatyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kim jest informatyk:

  1. Zadania i czynności robocze.

Zamiast nazwy informatyk znana jest również nazwa technik informatyk. Głównym zajęciem informatyka jest: dobieranie konfiguracji sprzętowej dla potrzeb użytkownika, konserwacja i naprawa sprzętu komputerowego, instalacja urządzeń peryferyjnych, typu drukarka, skaner, instalacja i konfiguracja oprogramowania systemowego i użytkowego. Na co dzień informatyk spotyka się z tymi obowiązkami. Jego praca ma charakter usługowy. Dodatkowo może być administratorem lokalnej sieci, projektować proste programy użytkowe, archiwizować pliki, odtwarzać kopie danych, czy projektować strony www oraz zarządzać kontami poczty elektronicznej.  Technik informatyk może być zatrudniony na stanowisku konserwatora- administratora sieci komputerowej. Podstawowym zadaniem pracownika jest konserwacja i naprawa sprzętu, administrowanie siecią, w tym zakładanie kont użytkowych, nadawanie uprawnień do aplikacji i programów oraz udostępnianie urządzeń peryferyjnych- drukarka.  Zawód informatyka dzieli się na różne specjalności: administratora, który zarządza sieciami lokalnymi, bądź bazami danych, grafika- projektanta, który tworzy strony www, serwisanta- sprzedawcę oraz technika multimedialnego, który dokonuje obróbki obrazu, dźwięku i wideo. Wyróżnia się także operatora sprzętu komputerowego, który wprowadza informacje do baz danych. Technik informatyk może otworzyć swoją działalność gospodarczą, bądź zatrudnić się w firmie oferującej usługi serwisowe dla urządzeń komputerowych i peryferyjnych. Gdy zatrudni się w takim przedsiębiorstwie, musi się liczyć z tym, że jego obowiązki będą bardziej rozległe. Wyróżnia się także pracę kierownika działu informatyki. Charakteryzuje się podziałem na zadania i czynności administracyjno – urzędnicze oraz koncepcyjno – poznawcze. W związku z tym, że jest to stosunkowo nowy zawód, jego charakter ulega ciągłym zmianom i następuje zwiększanie czasu pracy przeznaczonego na organizowanie, nadzorowanie i administrowanie.

  1. Środowisko pracy.

Pracownik przeważnie pracuje w pomieszczeniach biurowych, rzadko w miejscach, które są przeznaczone do gospodarczej działalności. Do dyspozycji ma komputer, narzędzia, biurko, meble biurowe, telefon i fax. Ponadto udostępnia się mu urządzenia peryferyjne: drukarki, skanery, ksero.  Informatyk może być narażony na promieniowanie jonizujące, wytwarzane przez monitory, urządzenia elektryczne. Porażenie prądem także jest pewnym niebezpieczeństwem dla pracownika . Ponadto  jest narażony na choroby wynikające z siedzącego trybu pracy, który jest notabene dosyć długi: zwyrodnienia kręgosłupa. Wady wzroku także są częstym schorzeniem informatyków, jest to spowodowane kiepskim oświetleniem i pracą przy monitorze. Pracownik często kontaktuje się z ludźmi- pracownikami firmy, którzy zajmują się tworzeniem i utrzymaniem serwerów i sieci informatycznych. Informatyk pracując w sklepie, powinien mieć rozwinięte zdolności interpersonalne, gdyż ma ciągły kontakt z klientem. Praca technika informatyka ma charakter indywidualny oraz usługowy. Zazwyczaj pracuje w swoim biurze, ale często także pracuje w innych pomieszczeniach na terenie całego zakładu, tam gdzie jest potrzebna jego pomoc. Przeważnie pracuje według ustalonych godzin pracy z szefem. Jednak od tej reguły są pewne ustępstwa. Informatyk może podejmować nadgodziny, kiedy wymaga od niego sytuacja w firmie. Powinien być dyspozycyjny, gdyż w każdej chwili może dojść do awarii jakiegoś urządzenia. Każda awaria może doprowadzić firmę do strat.

  1. Wymagania psychologiczne, wymagania zdrowotne i fizyczne, warunki podjęcia pracy w zawodzie.

Informatyk pracuje pod presją czasu. Jednak jego praca jest uzależniona od intensywności zamówień. Sam może nadawać tempo swojej pracy. Informatyk jest rozliczany przed przełożonymi z efektów swojej pracy. Informatyk musi mieć rozwinięte umiejętności miękkie, gdyż jest w stałym kontakcie z klientem czy swoimi szefami. Oczekuje się od niego komunikatywności i cierpliwości w czasie tłumaczenia, jak nie popełniać danego błędu podczas korzystania z urządzeń. Od osób starających o to stanowisko wymagane są takie cechy jak: cierpliwość i opanowanie(przy wyjaśnianiu i odpowiadaniu na pytania pracownikom), dokładność-przy archiwizacji danych , naprawianiu urządzeń, umiejętność skrupulatnej analizy sytuacji oraz podejmowanie trafnych decyzji- w przypadku awarii, usterki, włamania, komunikatywność podczas codziennych kontaktów z pracownikami, koncentracja i odporność na stres.  Nie jest wymagana doskonała sprawność fizyczna czy silna budowa ciała, gdyż jest to praca biurowa. Jednak dobre zdrowie i dosyć dobra sprawność fizyczna jest atrybutem dla osób starających się o tę pracę. Ważne jest, by projektant nie miał poważnych problemów z narządem wzroku. Osoby niewidome praktycznie nie mają szans na odnalezienie się w tym zawodzie. Warunkiem podjęcia pracy jest wykształcenie informatyczne. Przyszły informatyk musi spełnić edukacyjne minimum, tzn. musi być przynajmniej technikiem informatykiem.

  1. Możliwości awansu w hierarchii zawodowej, możliwości podjęcia pracy przez dorosłych, zawody pokrewne, polecana literatura.

Ze względu na to, że na tym stanowisku pracują osoby młode, zaraz po technikum albo po licencjacie, mają ogromne szanse awansu, jeśli wyrażą chęć dalszego kształcenia się. Może się ona odbywać po ukończeniu studiów wyższych na uniwersytecie bądź na politechnice. Specjalistyczne kursy, szkolenia także dają ogromne możliwości awansowania. Każdy technik informatyk specjalizuje się w wąskiej dziedzinie z zakresu informatyki. Taki stan rzeczy jest spowodowany tym, że nauka- informatyka z każdym dniem się rozwija. Ta dziedzina wymaga ciągłego kształcenia się, dlatego osoby dorosłe nie mogą sobie pozwolić na dłuższą przerwę w zawodzie. Na stanowisko są przyjmowane osoby dorosłe mające odpowiednie kwalifikacje. Wyróżnia się zawody pokrewne: technik elektryk, technik telekomunikacji, operator sprzętu komputerowego, administrator baz danych, programista oraz grafik komputerowy.

  1. Możliwości zatrudnienia oraz płace.

Przeważnie techników informatyków zatrudniają firmy produkujące sprzęt komputerowy i oprogramowania oraz znaczna większość firm państwowych i dużych firm prywatnych. Możliwości zatrudnienia są ogromne. Obecnie rynek pracy potrzebuje ludzi z branży informatycznej, szczególnie informatyków. Technik informatyk może zajmować różne stanowiska. Są one zależne od reguł i polityki przedsiębiorstwa. Istnieje także możliwość założenia własnej działalności gospodarczej, oferując swoje usługi różnym firmom, bądź prowadząc własny serwis informatyczny. Zarobki informatyków są wysoko ponad średnią krajową. Wynagrodzenie utrzymuje się w granicach od 2000 złotych brutto do 10000 złotych brutto. Najwyższe pensje są w przedsiębiorstwach prywatnych niż w państwowych. Zawód technika informatyka nie należy do prostych. Niesie ze sobą duże profity, jak każdy zawód z branży informatycznej. Trzeba się liczyć z tym, że samo wykształcenie nie daje podstaw do wykonywania zawodu, najważniejsze jest doświadczenie.

Opracowano na podstawie: www.startcv.pl/blog