Zanieczyszczenie ziemi – kto jest odpowiedzialny?

W polskim prawie istnieje wiele niedomówień kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie powierzchni ziemi.
Problemy głównie pojawiają się w ustaleniu odpowiedzialności za powstanie zanieczyszczeń na powierzchni ziemi, takie podejście wiążę się ustaleniem i dopasowaniem indywidualnych sytuacji pod odpowiedni artykuł prawny. Większość sytuacji związanych z zanieczyszczeniem ziemi znajduje swoje rozstrzygnięcie w ustawie z dnia 5 września 2014 r. – Prawo Ochrony Środowiska, ustawie z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz nowym rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi.

Jak nie kupić „kota w worku”
Z powyższych aktów prawnych wynika, że główny obowiązek rekultywacji gruntu polega tylko na zbadaniu gruntów, pod względem stopnia ich zanieczyszczenia. Ocena podejrzanych gruntów należy do starostów, których obowiązkiem jest przekazanie informacji o możliwości wystąpienia zanieczyszczenia do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ). Obowiązek przeprowadzenia badań spoczywa na władających nieruchomościami lub terenami zanieczyszczonymi. Badaniami są objęte głównie te tereny, które zostały ujęte w specjalnym rejestrze, niestety rejestry te nie zawsze są kompletne. Warto również przeprowadzić badania jeśli na naszym terenie była kiedyś prowadzona działalność przemysłowa.

Zanieczyszczający płaci, ale czy zawsze?
Jeśli okaże się, że na naszym terenie występuje zanieczyszczenie, naszym obowiązkiem jest neutralizacja zagrożenia poprzez przeprowadzenie remediacji. Inaczej sprawa wygląda w zanieczyszczeniach historycznych oraz szkodzie w środowisku, tutaj kluczowe są daty od których takie zanieczyszczenia się liczy i na terenach których powinna zostać wykonana remediacja. Jednak i tutaj czasem pojawiają się problemy przy wskazaniu osoby odpowiedzialnej za powstanie zanieczyszczenia, głównie w przypadku zanieczyszczeń historycznych.

Nic za wszelką cenę
Naprawa i zastąpienie wyrządzonych szkód polega na podjęciu działań naprawczych, których podstawowym działaniem jest remediacja. Remediacja gruntów polega na kontrolowaniu szkodliwych związków pozostałych w glebie oraz zapobieganiu ich rozprzestrzenianiu się. Głównym celem podjęcia remediacji jest możliwość przywrócenia stanu z przed zanieczyszczeń, jak również doprowadzenie do takiego stanu gleby aby zagrożenia występujące na niej nie były szkodliwe dla ludzi. Rekultywacja grunt nie powinna być podejmowana za wszelką cenę, a jedynie w takich wypadkach gdy nie ma już innej możliwości i gdy teren został wskazany jako ten z możliwością wystąpienia zanieczyszczeń.

http://www.hydrogeotechnika.pl/rekultywacja-gruntu