Degustacja wódek na evencie

Posted By Geograf on Lut 4, 2018 | 0 comments


Degustacja wódek na evencie

Ze względu na to, że wysokoprocentowe alkohole nie mogą być reklamowane w środkach masowego przekazu producenci trunków znaleźli inną drogę na promowanie swoich produktów. To właśnie dlatego konkretne marki najróżniejszych wódek czy whiskey uczestniczą w dużych wydarzeniach gromadzących spore ilości ludzi. Premiery filmowe, festiwale, koncerty czy bankiety stają się znakomita okazją do zaprezentowania szerszej publiczności swojego alkoholu. Dlaczego twoje imprezy firmowe nie miałyby być jedną z nich?

Polska kultura picia
Wódka jest naszym trunkiem narodowym. Tak było od zawsze i Polacy są z tego dumni. Od 2013 roku specjalna ustawa definiuje i chroni polską wódkę. W stolicy postanowiono stworzyć nawet pierwsze Muzeum Polskiej Wódki. Tak więc tradycja nie zanika. Na przestrzeni lat zmieniła się tylko ludzka mentalność. Alkohol przestaje być środkiem znieczulającym zastaną rzeczywistość, jak to bywało w czasach PRL-u. Teraz coraz częściej konsumentom zależy na jakości trunku i kreatywności w serwowaniu go. Polacy doceniają wysoką klasę destylatów z rożnych surowców. Imprezy integracyjne dla firm to świetna okazja, by podjąć współpracę z wybraną marką wódki lub innego dobrego alkoholu.

Degustacja alkoholi nową formą sztuki
Przygotowanie degustacji wódki na imprezie firmowej nie oznacza wyłącznie spożywania alkoholu jak przekonuje argentum event. Producenci markowych trunków promujący w takiej formie swoje wyroby kładą spory nacisk na akcje edukacyjne, zatrudniają barmanów demonstrujących innowacyjne połączenia alkoholu w przeróżnych koktajlach, a nawet kucharzy, którzy przy użyciu odpowiednich zakąsek podbijają walory smakowe trunku. Niejednokrotnie na imprezie integracyjnej dla firm połączonej z degustacją wódek będziemy mogli poznać wyszukane przepisy na aromatyzowanie ich w zaciszu domowym owocami lub ziołami. Ten sposób promowania alkoholu na eventach nadaje spożywaniu alkoholu pewnego splendoru i przyczynia się do prawdziwego degustowania, zamiast nadużywania. Naprawdę warto.